A reggeli gyakorlásról

Áyurvédikus napi rutin – Reggeli feladatok

A védikus irodalom egyik visszatérő elmélete az idő hatalma.
Az idő a legmagasabb energia az anyagi világban, ami még nem lelki. Mutatói pedig a nap, a hold és a csillagok. Minden időszak egy adott cselekvést támogat. Ez az idő törvénye. Ha valaki betartja az idő törvényét, annak könnyebb és eredményesebb élete lesz, aki nem feleslegesen bonyolítja földi pályafutását.

A nap fázisa segít nekünk az elalvásban, a felkelésben, a hajnali és a reggeli teendőinkben is. A reggeli teendők előtt nézzük át újra a hajnaliakat:

3:00 és 4:00 között ébred a lelki erő.
Ebben az időszakban a tudat a legkönnyebben tud különbséget tenni a lélek és a test, a lelki és az anyagi között. Ezért ebben a ciklusban lehet a legjobban meditálni. Egyébként ez az időszak hajnali háromtól hat óráig tart, de aztán óráról órára egyre jobban veszít a hatékonyságából. Természetesen meditálni bármikor lehet, de ilyenkor kapjuk belőle a legjobb eredményt.
Ha ilyenkor kelünk, minimalizáljunk minden tevékenységet, csak a legfontosabb tisztálkodási manővereket végezzük el, és azonnal menjünk meditálni.

4:00 és 5:00 között ébred az érzelmi erő.
Ez a metafizikai napfelkelte előtti utolsó óra. Az egész természet a Napisten eljövetelét várja. A madarak ilyenkor csiripelnek a legboldogabban.
Aki ilyenkor kel, az nagy érzelmi erőre, kiegyensúlyozottságra és optimizmusra tesz szert. Indiában minden depressziós és szorongásos betegségnek a gyógyításában benne van stratégiai elemként, hogy a beteget felkeltik ebben az időpontban.

5:00 és 6:00 között ébred a fizikai erő.
Ez a metafizikai napfelkelte órája, ilyenkor kezdődik a nap fényes 12 órája. Aki ilyenkor kel, az nagy fizikai és mentális erőre tesz szert és ritkán lesz beteg.

És akkor nézzük, hogy miket támogatnak a nap fázisai reggel.

6:00–7:00 között ébred a hosszú távú emlékezet.
Ha szeretnénk valamit hosszú távon memorizálni, akkor ilyenkor olvassuk, hallgassuk.
Ennek nagy előnye, hogy amivel ilyenkor foglalkozunk, az egész napra beleég az elménkbe, tudunk róla gondolkozni és fogjuk tudni alkalmazni is.
Ilyenek lehetnek a lelki és szellemi tanítások, filozófiák olvasása, hallgatása. Munkánkkal, tanulmányainkkal kapcsolatos tudás és a nyelvtanulás. Harcművészeti és sportelméletek áttekintése.

7:00–8:00 között ébred a rövid távú emlékezet.
Ebben az órában olyan tudást jó elsajátítani, amit meg kell ugyan tanulnunk, de nem lesz rá hosszú távon szükségünk, fontos, de ballaszt tudás, ami hamar elévül. Tipikusan ilyen, ha a munkánkhoz szükséges a hírek átolvasása és memorizálása. Magolni egy közeli vizsgára.

8:00–9:00 között ébred a logikus gondolkodás.
Amit megtanultunk és kijegyzeteltünk, azt most érdemes átnézni és elmerengeni felette. Védikusan a tudás elsajátításának három fő lépcsője van: tanulás, gondolkodás és megvalósítás.
Ennél korábban nem érdemes gondolkoznunk és rágódnunk dolgokon, mert nagy valószínűséggel érzelmileg fogunk rá reagálni, ezért ne hozzunk fontos döntéseket kora reggel.
Forrás: Hétköznapi Áyurvéda