Miért astānga jóga?

A monda szerint a jóga isteni eredetű tudományát egy kis halacska leste el Sivától, amikor az gyönyörű feleségének, Párvatinak tanította a megismerés útját. Ám az éber Siva, aki egyszerre látta a megnyilvánult természet egészét, észrevette a kémkedőt és üldözőbe vette, hogy a titkos tanítás ne juthasson illetéktelen kezekbe. A halacska azonban ügyesen és fürgén kerülte el Siva haragját, és India partjaihoz érve, a jóga segítségével emberré változott. Az ott élő emberek kiemelték a vízből, és Maciendrának, a Halak Urának nevezték el, aki hálából megtanította nekik a jóga tudományát. A hagyomány még ma is őrzi ennek emlékét, és visszavezeti a mesterek láncolatát egészen Maciendráig.

A jóga eredetének ideje bizonytalan, kialakulásáról is csak korszakokban beszélhetünk, ezer években, amelyek több száz emberöltőt ölelnek fel.

Történelme a folyamatos változás, fejlődés, a keleti filozófiák egymásra hatásának, ma pedig Kelet és Nyugat interakciójának története.

A prevédikus kor – amely i. e. 4500 előttre tehető – fejlett civilizációja az Indus és a Szaraszvati folyók völgyében kulturális és művészeti folytonossággal adta tovább örökségét a későbbi hinduizmus művészetének. Már ebből a korból maradtak ránk olyan pecsétek, amelyek lótuszülésben ábrázolnak emberi alakokat.

Az i. e. 4500 és 2500 között született irodalom nagy részletességgel ír a védikus filozófiáról, egészségmegőrzésről, gyógyításról és vallási szertartásokról.

Az ezt követő brahmanikus koru már a Gangesz partján virágzik. Ennek a korszaknak a végén (kb. i. e. 1500 körül) született a bőséges jógaszutra-irodalom is.

A mai korban ugyanúgy hasznos életviteli bölcseleteket tartalmazó Ájurvéda- és a Hatha-jóga-leírások sok esetben azonos megnevezéseket használnak a test és szellem egységének megőrzését célzó tanításokban. Néhányan úgy vélik, hogy a Hatha-jóga egyértelműen az Ájurvéda alapjain nyugszik.

Mi a jóga?

Ősi filozófiai rendszer, a testi és szellemi egység, az egészség elérésének és megtartásának tiszta módja. Az önmegismerés egyik lehetséges útja, irodalmi művek ihletője stb. Nincs olyan válasz, ami kimerítené a jóga fogalmát, illetve nincs vége a válaszoknak. A kicsavart mozdulatok, a fakírok riasztó mutatványai nem feltétlenül takarják a jóga értelmét.

A jóga nem más, mint gyakorlat, s mint ilyen, nincs benne semmi, amit öreg vagy fiatal, nő vagy férfi – ha gyakorolja – meg ne tanulhatna, meg ne érthetne, el ne érhetne.

Klasszikusan a jóga nyolc lépcsőfokra, angára (asta-anga) astānga-jógára épül. Ez olyan összetett filozófiai és gyakorlati útmutató, amely az élet minden területére, de főként a gyakorlás módjára vonatkozó és a mindennapi tevékenységekkel kapcsolatos helyes viselkedést foglalja össze.