A rendszeres gyakorlás

A jóga rendszerét  Patanjali rendszerezte közel 2000 évvel ezelőtt. Nyolc lépcsőben fogalmazta meg a tökéletes megismerés felé vezető utat, melyet Rádzsa jógának neveznek. A Rádzsa Jóga a legmagasabb rendű jóga, amelyhez a hatha jóga az előkészület.

A Patanjali szerint meghatározott út a következő:

Jama – A nem ártás, az igazság, a nem lopás, a nem felhalmozás és az önmegtartóztatás elvei
Nijama – A tisztaság, a megelégedettség, az elszánt tevékenység, az önképzés és az odaadó tett elvei
Ászana – a test uralása, a test összekapcsolása az elmével és az érzetekkel
Pranajama – a pránák uralása, a légzés fizika érzetének az elengedése
Pratjahara – az érzékek feletti uralom
Dhárana – a figyelem uralása, a tudati tér érzékelése
Dhjána – elmélyülés, meditáció
Szamádhi – révület, a meditáció mélységei

Milyen, miből áll egy rendszeres jógafoglalkozás a gyakorlatban?

A jóga órák rövid elcsendesedéssel kezdődnek. Figyelmünk lassan elengedi a külvilágot, és a nyugodt légzésünk finom áramlása felé fordul.

Testünk alapos átmozgatása után a különböző pozíciókban időzve, erősítésre, nyújtásra kerülnek az izmok, szalagok, kimozgatásra az ízületek, hatást gyakorlunk az emésztés folyamatára, a belső elválasztású mirigyek működésére, hangoljuk az idegrendszerünket. Egyre hatékonyabban, csak a szükséges izmok megfeszítésével növeljük a forgóizületek mozgástartományát.

A kezdő átmozgatásokból átmegyünk az erőteljesebb gyakorlatokba, majd a fokozatos levezetést követően az óra végi relaxációban a test és az elme teljes mértékben ellazul.

A jóga módszerével minden képességünk finomodik és felszínre kerül.  A gyakorlás előrehaladtával kirajzolódik a kép, hogy egy testtartás, vagy egy élethelyzet között nincs túl sok különbség.