a hatha jóga egyik összetett, dinamikus formája, amely kötött gyakorlatsorokból, összesen 3 fő sorozatból áll.
A kötött gyakorlatsor…
nem jelenti azt, hogy monotonná vagy unalmassá válna a gyakorlás. Épp ellenkezőleg, a rendszeres gyakorlás gyors fejlődést von maga után: a test megerősödik és az ízületi hajlékonyság fokozódik, a testsúly optimalizálódik. A gyakorlás ismétlődő jellege miatt egy idő után már nem kell azon gondolkodni, melyik ászana következik, minden figyelem befelé irányul, még csak az oktató utasításaira sem kell figyelni. A gyakorlás egy tükörré válik, amely nemcsak a test, hanem az elme aktuális állapotát is mutatja.
Az első sorozat…
a Yoga Chikitsa, azaz Jógaterápia. Célja a fizikai test megerősítése, a hajlékonyság növelése, a szervezet tisztítása, illetve az egészség megőrzése és helyreállítása. Nem is elsősorban az ászanák kivitelezése, hanem a figyelem összpontosítása és megtartása jelent nehézséget. Az egyes sorozatokon belül és az egyes sorozatok között akkor érdemes továbbmenni, ha nem kalandozik el a figyelem, a légzés nyugodt marad, ill. az addig tanultak már nem okoznak különösebb nehézséget.
A második sorozat…
a Nadi Sodhana, azaz az Idegrendszer Megtisztítása.
A harmadik sorozat…
a haladó sorozat: Sthira Bhaga (Szent Stabilitás, vagy „Gyémánt Test”). Ez egy kiváló módszer azok számára, akik keményen szeretnének gyakorolni.
Végül az astangáról és a Jóga-szútráról:
Az astanga…
szó szanszkrit jelentése „nyolc ág”. Ez az indiai bölcs, Patanjali nyolcas rendszerére utal, amelyben először foglalta össze írott formában a jóga gyakorlatát. Az astanga jóga alatt hagyományos értelemben a Nyolcfokú jóga vagy Rádzsa jóga tudományát értjük, melyet Patanjali (i. e. 200 – i. sz. 200) foglalt rendszerbe a
Jóga-szútrák
című művében.
A modernebb köztudatban astānga jóga néven vált népszerűvé az astānga vinyásza jóga, amely a jóga dinamikus irányzatainak egyik legismertebb fajtája. Az astanga legnagyobb mestere és alapítója a dél-indiai Mysore városából származó Sri K. Pattabhi Jois, aki még több mint 90 évesen is aktívan tanított. Pattabhi a legendás Sri T. Krishnamacharya tanítványa volt.
Tirumalai Krishnamacharya indiai jógatanár, ajurvédikus gyógyító és tudós volt. Gyakran emlegetik „a modern jóga atyjaként”.
Lehet, hogy soha nem hallottál róla, de Tirumalai Krishnamacharyától ered a jógád, amelyet gyakorolsz.
Akár Pattabhi Jois dinamikus sorozatát, vagy BKS Iyengar kifinomult beállításait, Indra Devi klasszikus testtartásait, akár a Viniyoga testreszabott vinjasait gyakorlod, gyakorlataid egyetlen forrásból erednek… egy lángeszű, kitartó indiai brahmintól, aki több mint száz évvel ezelőtt egy kis dél-indiai faluban élt.
Krishnamacharya a jógát az emberiség egyik legnagyobb ajándékának tartotta. Az évszázad zsenijeként tartják számon.