A kundalíni jóga

Miben különbözik a kundalíni jóga más jóga irányzatoktól?

A hangsúly a kundalíni jógában a krija áramlásán van – a krija specifikus gyakorlatok és meditációra felkészítő technikák sorozata (ezek közé tartoznak a testtartások, a különböző légzéstechnikák és mantrák, a szemfókusz, a testzárak).

A testtartás gyakran jelentős ideig kitartott, egészen addig a pontig, amíg az elme utat nem enged a belső bölcsességnek. A test egy önszabályozó rendszer, tudja, hogy gyógyítsa meg magát, de ez teljes mértékben az ego beavatkozásának hiányában valósulhat meg.

A kundalíni jógában minden órát egy mantrával kezdünk, az Adi Mantrával (Ong Namo Guru Dev Namo), amely összekapcsol a Végtelen Tudat áramlatával, ami a kundalíni energiát is vezeti. A különféle testhelyzetek kombinációja, a mantrák és a meditációt előkészítő gyakorlatok ötvözete pozitív nyomást gyakorol a tudatalatti elmére, ami lehetővé teszi a tudatalatti korlátozó hiedelmek és minták feloldását, amelyek egyébként elérhetetlenek lennének. Az a lelki megkönnyebbülés, amit egy kundalínijóga-óra után érezhetünk, felemelő.

Még több a kundalini jógaról:

A kriják és a meditációk gyakorlását a kundalíni jógában úgy tervezték, hogy fokozzák a teljes testtudatot, hogy felkészítsék a testet, az idegrendszert és az elmét a kundalíni emelkedő energiájának kezelésére. A fizikai testhelyzetek többsége a köldök mozgására, a gerinc aktivitására, valamint a testpontok és a meridiánok szelektív nyomására összpontosít. A légzéssel történő munka és a bandhák (3 jógikus zár) alkalmazása segíti a kundalíni energia áramlásának felszabadítását, irányítását és ellenőrzését az alsó központokból a magasabb energetikai központokba.

A kundalíni jóga számos krijája, meditációra felkészítő technikája és gyakorlata mellett a váltott orrlyukú légzés (bal orrlyuk, jobb orrlyuk) egyszerű légzési technikáját tanítják a nadik vagy a finom csatornák és utak megtisztításának módszereként, hogy segítsenek felébreszteni a kundalíni energiát. 

Sovatsky (1998) fejlődési és evolúciós perspektívának nevezi a kundalíni jógát. Vagyis a kundalíni jógát a pszicho-spirituális növekedés és a testi érés katalizátorként értelmezi. 

A kundalíni tantrikus ábrázolása…
Yogi Bhajan

Harbhajan Singh Khalsa Yogiji, aki világszerte több százezer híve számára Yogi Bhajan néven ismert, 2004. október 6-án, MDT 21:05-kor hagyta el fizikai testét. Halála az új-mexikói espanolai otthonában történt, családja és barátai körében. A halál oka a szívelégtelenség miatti szövődmények voltak. 75 éves volt.

Számos területen kiemelkedő úttörő, mély és együttérző betekintéssel az emberi állapotba, állandó intézményeket, látványos eseményeket és sokféle tanítást hozott létre.

Az első, aki nyilvánosan tanította a kundalíni jógát. Amikor 1968-ban megérkezett Nyugatra, bejelentette: Nyugatra jött, hogy „tanárokat hozzon létre, ne tanulókat szerezzen”.

Egy mélyen odaadó szikh, ihlete és példája ezreket motivált a szikh életmód elfogadására. Személyes erőfeszítései révén a Sikh Dharmát 1971-ben törvényesen bevezették és hivatalosan elismerték vallásnak az USA-ban. 1971-ben, elismerve a szikhizmus egyetemes üzenetének terjesztésével járó rendkívüli hatását, az SGPC (a szikh templomok irányító testülete) elnöke Indiában, Sant Charan Singh Siri Singh Sahibnak, a nyugati félteke vallási és közigazgatási főhatóságának nevezte, és az Akal Takhat, a vallási hatóság szikh székhelye őt biztatta egy szikhi minisztérium létrehozására nyugaton. Amritsar, India: 1974-ben az Akal Takhat Bhai Sahib címmel tüntette ki.





Harbhajan Singh Puri néven született, 1929. augusztus 26-án, India azon részén, amely 1948-ban Pakisztánná vált. Orvos fia volt. Fiatalkorát kiváltságos környezetben, magániskolákban, nyarait pedig Himachal Pradesh exkluzív Dalhousie hegyvidékén töltötte. Fiatalon katolikus kolostori iskolába járt.

Amikor 1976-ban az Egyesült Államok állampolgára lett, Yogi Bhajan törvényesen megváltoztatta nevét Harbhajan Singh Khalsa Yogiji névre.

Amikor mindössze nyolcéves volt, jógaképzését egy felvilágosult tanárnál, Sant Hazara Singh-nél kezdte, aki mesterré nyilvánította tizenhat és fél éves korában.

Az 1947-es felosztási zűrzavar idején, 18 éves korában, 7000 fős faluját – mai Lahore, Pakisztán közelében – 325 mérföldre gyalog vezette New Delhibe, Indiába, ahová csak a ruhájával érkezett. vissza. A kitelepített indiaiak házakat kaptak Indiában, és hamarosan folytathatta tanulmányait a Punjab Egyetemen, ahol kitűnő volt a vitákban, és sztársportoló volt, jégkorongozott és focizott egyaránt, és elnyerte ellenfeleinek a „kínai fal” nevet.

Közgazdászdiplomájának megszerzése után indiai kormányzati szolgálatot kezdett az India Belső Bevételi Osztályánál, és felügyelte az IRS épületének létrehozását New Delhiben. Röviddel ezután a Vámszolgálathoz költözött, és a Palam Nemzetközi Repülőtér (ma Új -Delhi Indira Gandhi Repülőtér néven ismert) vámügyi vezetője lett.

1952-ben feleségül vette Inderjit Kaurt. Két fiuk született, Ranbir Singh és Kulbir Singh, valamint egy lányuk, Kamaljit Kaur.

Akadémiai karrierje és kormányzati szolgálata során továbbra is jógát tanított az élet minden területéről származó embereknek.

1968 szeptemberében elhagyta Indiát Kanadába, hogy a Torontói Egyetemen tanítson jógát, és Sir James George, New Delhi kanadai főbiztos ajánlólevelét hordozta, aki tanítványa volt. Két kanadai hónap után Los Angelesbe repült egy hétvégi látogatásra. Gyakorlatilag ismeretlen Los Angelesbe érkezve Yogi Bhajan számos fiatal hippivel találkozott, a korszak szellemi keresőivel, és azonnal felismerte, hogy a magasabb tudatosság élményét, amelyet drogokkal próbáltak megtalálni, a kundalíni jóga tudományának gyakorlásával lehet elérni , miközben egyszerre újjáépítik idegrendszerüket.

Megszakítva a kundalíni jóga erőteljes tudományát övező titoktartás évszázados hagyományát, elkezdte nyilvánosan tanítani. A jóga, a meditáció, a jógafilozófia és a szeretetteljes elfogadás jógás tudományaival – a hamarosan „Baby Boomers”-nek nevezett – hatékony alternatívát adott az elterjedt drogkultúrának. Ezt nevezte „3HO” (egészséges, boldog, szent) életmódnak.

A szerény kezdetektől fogva a Kelet-Nyugati Kulturális Központban, majd Nyugat-Hollywood egyik diákbútorüzletében tanított. „A jógi” olyan volt, mint egy mágnes. Diákok özönlöttek az óráira. Hamarosan főiskolákon és egyetemeken tanított, köztük Claremontban és az UCLA-ban, és elfogadta a meghívásokat más városokban tanítani.

1969 júliusában a nonprofit 3HO Alapítvány (Egészséges, boldog, szent szervezet) Kaliforniába került. A 3HO szolgálatába áll a kundalíni jóga, a meditáció és a humanológiai tudomány révén, amely javítja a fizikai jólétet, valamint elmélyíti a lelki tudatosságot.
A spirituális oktatás – igazgatói irányítása alatt –, a 3HO világszerte elterjedt 35 ország 300 központjában. 1994-ben a 3HO a Gazdasági és Szociális Tanáccsal konzultatív státuszú (Roster) NGO-ként (nem kormányzati szervezet) az Egyesült Nemzetek Szervezetének tagja lett, képviselve a nők kérdéseit, előmozdítva az emberi jogokat és oktatást biztosítva az alternatív gyógyászati ​​rendszerekről.

A hetvenes-nyolcvanas években sokat utazott, Yogi Bhajan fáradhatatlanul „keresztes hadjáratot” hajtott végre, hogy mindenkit oktasson, felemeljen és felvilágosítson. Alapvető üzenete ez volt: „Születési joga az, hogy egészséges, boldog és szent legyen.”

Szavaitól inspirálva és motiválva, valamint az általa tanított gyakorlatokhoz ragaszkodva a diákok zenével, művészettel és költészettel foglalkoztak, mely tükrözte az egyetemes bölcsességet. Tanításai alapján több mint 200 könyvet írtak, valamint rengeteg CD-t, videót, festményt és szobrot. Ő maga több mint 30 könyvet írt, köztük A jógi bhadzsán tanításait, Furmaan Khalsát, a Mesterek érintését és a Mindet és 81 aspektusát.

1971-ben a Mahan Tantric (a fehér tantrikus jóga egyetlen élő mestere) lett, workshopokat tartott a világ városaiban. 1987-ben ezeket a műhelyeket videókazettára helyezte át, „Renew to be New” tanfolyamoknak nevezve, amelyeket továbbra is világszerte tartanak.

1973-ban Yogi Bhajan megalapította a 3HO SuperHealth programot, egy rendkívül sikeres drogmentes rehabilitációs programot, amely ötvözi a Kelet bizonyított ősi jógabölcsességét a Nyugat modern technológiájával. A SuperHealth-t az Egészségügyi Szervezetek Akkreditációs Közös Bizottsága akkreditálta, és megkapta a legmagasabb elismerést. 1973-ban az Egyesült Államokban az összes kezelési program első 10%-ában szerepelt.

1989-ben Yogi Bhajan találkozott Mihail Gorbacsov akkori elnökkel, és a 3HO SuperHealth modell alapján függőségi kezelési programokat hozott létre Oroszországban. Jelenleg a SuperHealth kísérleti projektjét az indiai Pandzsáb állam kormánya alakítja.

A legkorábbi elkötelezettségéhez híven: „Nem azért jöttem, hogy diákokat gyűjtsek, hanem tanárokat képezzek”, a Nemzetközi Kundalíni Jóga Tanítók Szövetsége és a KRI (Kundalíni Kutatóintézet) most tanárképző tanfolyamokat tart szerte a világon.

A spirituális és a földhözragadt gyakorlati bölcsesség ritka kombinációját megtestesítő Yogi Bhajan egyformán otthon volt a szószéken, a pódiumon, az ülésteremben, a nappaliban, vagy a parkban ült a fűben, és tanította és oktatta az embereket az élet minden területén. Szakértelme és befolyása kiterjedt a kommunikáció, a gyógyító művészetek, az üzlet, a vallás és a kormányzat területére is.

A szenátorok, kongresszusi képviselők és kormányzók hű barátja és mentora, politikai hovatartozástól függetlenül, minden téren előmozdította a szellemi tudatosságot. A világbéke és a vallási egység lelkes szószólója, Siri Singh Sahib találkozott a világ minden vezetőjével, hogy ösztönözze a párbeszédet, beleértve VI. Pál pápát, II. János Pál pápát, a Dalai Lámát és két canterburyi érseket. 1995-ben a Massachusetts állambeli sherborni Béke Apátság Lelkiismereti bátorság díját kapta.

1971-ben a New Orleans-i Celebration of Life Music Festivalon megosztotta a dobogót Swami Satchidandával és Swami Vishnudevanandával. Részt vett számos vallásközi fórumon és konferencián, beleértve a Vallások Világparlamentjét is. A 70-es évek elején segített megszervezni az első találkozót San Franciscóban, és társalapítója volt az Unity of Man konferenciának. 1974-ben a Vallások Világszövetségének társelnöke lett. Az Amerikai Vallási Végrehajtók Tanácsának igazgatótanácsában dolgozott, tagja volt a Dél-Kaliforniai Vallásközi Tanácsnak, a Rotary Klubnak és a Los Angeles-i Világnak. Ügyek Tanácsa.

1985 júniusában létrehozta az első nemzetközi békeimádási ünnepséget Új-Mexikóban. A zenei ünneplés és a vallásközi ima évente több ezer résztvevőt vonz, köztük a vallás, a politika és az emberiség birodalmának kiemelkedő nemzeti és nemzetközi vezetőit. A rendezvényen kitüntették és támogatást kapott a béke szavának elterjesztésében: Nagymamák a békéért és a Gesundheit! Intézet.

A Punjab Egyetemen diplomázott közgazdászként (1952) és hozzáértő vállalkozóként arra ösztönözte diákjait, hogy saját vállalkozást alapítsanak. Az egyik első, a Yogi Tea bevezette híres receptjét a mainstreambe, és mára az egyik vezető teagyártó cég az amerikai és európai egészségügyi élelmiszerek piacán.

Világszerte 14 vállalat megbízható menedzsment-tanácsadója lett, olyan iparágakat képviselve, mint az egészséges élelmiszerek gyártása (KIIT-Golden Temple Foods), a számítógépes rendszerek (Sun and Son) és a biztonsági szolgáltatások (Akal Security). Üzleti szemináriumokat tartott, és számos könyvet írt, hogy segítse a feltörekvő vállalkozót és a tapasztalt ügyvezetőt.

A nők jogainak bajnoka volt, és úgy vélte, hogy a nők képezik a társadalom gerincét, és 1972 óta, amikor megnyitotta az első éves női táborokat, megtanította a technológiát, hogy „a csajokból sasok legyenek”.

Yogi Bhajanhoz köthető a humanológia tudománya, és 1980-ban doktorált értekezésével, Kommunikáció: felszabadulás vagy elítélés címmel.

Hat láb három méter magasan álló, erőteljes és dinamikus jelenléte uralta az összejöveteleket. Félelem nélkül, szókimondóan, mégis alázatosan tudott egyszerre bájos és ijesztő lenni, ahogy az alkalom megkívánta. Nyitott szívvel fogadott el mindenkit, és megalkuvás nélkül ragaszkodott a kiválósághoz, és félelmetes tanárrá tette.

Mottója: „Ha nem látod Istent mindenben, akkor egyáltalán nem láthatod Istent.”

Hitvallása: „Nem az élet a fontos, hanem a bátorság, amit hozol hozzá.” Kihívása a diákoknak:„Ne szeress engem, hanem a tanításaimat. Légy tízszer nagyobb nálam..”
Bár Yogi Bhajan elhagyta fizikai formáját, kérte, hogy tanítványai és az őt ismerők ünnepeljék hazatérését. Lelki lényege, fénye továbbra is áldja mindazokat, akiket szeretett, és ez az egész emberi faj.